'' Zilele Doinaş''- Şcoala Generală '' Ştefan Augustin Doinaş'' Caporal Alexa, perioada 21-26.04.2010

Publicat 26 Aprilie 2010

În fiecare an, începând cu anul 2003, în data de 26 aprilie- ziua naşterii poetului Ştefan Augustin Doinaş, elevii Şcolii Generale ''Ştefan Augustin Doinaş'' din Caporal Alexa, împreună cu cadrele didactice, omagiază opera şi personalitatea poetului prin organizarea mai multor activităţi cultural-artistice şi sportive care se desfăşoară sub denumirea de ''Zilele Doinaş'', poetul fiind părintele spiritual al elevilor din Caporal Alexa.

În acest an activităţile s-au desfăşurat după cum urmează:

- miercuri-21 aprilie 2010- concursuri sportive;

- joi-22 aprilie 2010- concurs de desene intitulat ''Primăvara văzută cu ochi de copil'';

- vineri-23 aprilie 2010- concursul ''Lumea poveştilor-lumea copilăriei mele'';

- luni-26 aprilie 2010- începând cu ora 12:00, la Căminul Cultural din Caporal Alexa, a avut loc momentul festiv omagial dedicat marelui poet.

Luni, 26 aprilie, elevii Şcolii din Caporal Alexa au susţinut un program artistic pregătit de doamna Lipovan Adina-profesor de limba română, constând în poezii şi cântece din opera marelui poet Ştefan Augustin Doinaş. După care, ansamblul folcloric ''Busuiocul'' din Caporal Alexa a prezentat un program de dansuri şi cântece populare specifice zonei, sub îndrumarea doamnei Rozalia Paşca-inspector asistent Compartiment Cultură, Primăria oraşului Sântana, coordonatoarea ansamblului, solist vocal fiind eleva Georgiana Lipovan- clasa a IV-a, Şcoala din Caporal Alexa.

Manifestarea culturală s-a bucurat de un public numeros, format atât din cadre didactice din şcolile din Sântana şi Caporal Alexa, elevi ai şcolii din Caporal Alexa şi părinţii acestora, precum şi reprezentanţi ai Consiliului Local Sântana, alături de primarul oraşului Sântana, domnul Enache Viorel şi viceprimarul oraşului Sântana, domnul Scărlătescu Mihai.

De asemenea, în cadrul momentului festiv de luni, a fost acordat '' Premiul Doinaş'' la învăţătură. Acest premiu se acordă începând cu anul 2002, la iniţiativa poetului, elevului din clasele V-VIII cu cea mai mare medie la învăţătură la sfârşitul anului şcolar. În prezent, sponsorul acestui premiu este Fundaţia Culturală ''Secolul 21'' cu sediul în Bucureşti. Au mai fost acordate diplome de excelenţă şi de participare la activităţile organizate.