Referendum Caporal Alexa

Publicat 23 Februarie 2010

În data de 23.02.2010, 320 de locuitori din satul Caporal Alexa au participat la referendumul iniţiat de domnul Primar Viorel Enache. Localnicii au trebuit să îşi exprime opţiunea pentru una din lucrările  ce urmează a fi realizată  în satul lor pe parcursul anului 2010. Redăm în continuare mesajul  adresat cetăţenilor:

" În atenţia cetăţenilor din satul CAPORAL ALEXA

Stimaţi cetăţeni,

Ştiu că sunt multe lucrări de făcut în satul Caporal Alexa şi nu le putem face pe toate. Pentru anul 2010 taxele şi impozitele colectate din Caporal Alexa sunt estimate la un miliard două sute milioane lei. Este un an de criză, bugetul oraşului este mai mic cu 16 miliarde lei, dar am prevăzut suma de 3 miliarde lei pentru lucrările necesare în satul Caporal Alexa. Este evident că aceşti bani nu ajung pentru toate lucrările şi vreau să mă consult cu dumneavoastră şi să vă cer sfatul: Care este lucrarea pe care doriţi să o vedeţi făcută în anul 2010?

a)   3 km drum pietruit;

b)   Reparaţii la grădiniţă;

c)   Trotuare pe ambele părţi ale străzilor.

Pentru a vă exprima punctul de vedere, încercuiţi una din literele a,  b, sau c.

PRIMAR

prof. Viorel Enache

Caporal Alexa nr…………………

Data 23.02.2010                                                         Semnătura…………………………''

Rezultatul acestui  referendum:

- 233 participanţi au încercuit prima variantă (3km drum pietruit);

- 36 participanţi au încercuit cea de-a doua variantă (reparaţii la grădiniţă);

- 51 participanţi au încercuit ultima variantă (trotuare pe ambele părţi ale străzilor).