O, CE VESTE MINUNATĂ!

Publicat 22 Decembrie 2011

O, ce veste minunată!”

- concurs naţional -

Grupul Şcolar Sântana a organizat, în parteneriat cu Arhiepiscopia Aradului, Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad, Casa Corpului Didactic Arad şi Primăria oraşului Sântana a treia ediţie a concursului naţional „O, ce veste minunată!”, concurs cuprins în Calendarul Activităţilor Educative ale MECTS. Concursul s-a adresat preşcolarilor şi elevilor din ciclul primar din întreaga ţară. Secţiuni: pictură, felicitări, ornamente de Crăciun şi icoane. Prin această acţiune am urmărit implicarea copiilor şi a cadrelor didactice în exprimarea valorilor morale ce transcend timpul şi spaţiul cu ocazia sărbătorilor de Crăciun. Au participat un număr de aproximativ 800 cadre didactice cu un număr de peste 2000 de lucrări.
La vernisajul expoziţiei concursului au fost invitaţi Preacucernicul părinte protopop al Aradului, pr. dr. Nicu Breda, reprezentantul ISJ Arad, inspector teritorial prof. Laura Putnic, primarul oraşului Sântana, prof. Viorel Enache, viceprimarul oraşului Sântana, prof. Mihai Scărlătescu, conducerea Grupului Şcolar Sântana, director, prof. dr. Ana Höniges, director adjunct, prof. Cornelia Gabăr, preoţii din oraşul Sântana: Eftimie Dobrean, Nicolae Porcolean, Ioan Crainic, Nicolae Rădulescu, diacon Adrian Crainic, preotul paroh din Caporal Alexa, Mariş Gabriel, cadre didactice, copii şi părinţi.
Mulţumim Întâistătătorului Arhiepiscopiei Aradului, dr. Timotei Seviciu, pentru sprijinul moral acordat pentru desfăşurarea acestei activităţi, Preacucernicului părinte protopop pentru că ne-a onorat cu prezenţa şi pentru cuvântul de învăţătură rostit cu acest prilej, Primăriei pentru spaţiul alocat, precum şi tuturor cadrelor didactice şi copiilor din întreaga ţară pentru munca depusă în realizarea lucrărilor.
Corurile de copii ale Grupului Şcolar ne-au încântat cu minunate colinde pregătite alături de profesorii de religie Roxana Grecu, Pavel Grecu, Geoldeş Ioan şi preot paroh Rădulescu Nicolae .
Organizatori concurs: Cornelia Pamfiloiu, Lucia Pelinari, Nicoleta Dehelean, Monica Nadiu