Lansarea oficială a Programului Naţional ’’Biblionet-lumea în biblioteca mea’’ la Sântana-16.12.2010

Publicat 16 Decembrie 2010

Biblionet constă într-un parteneriat între IREX Bucureşti (International Research&Exchanges Board), Ministerul Culturii, Cultelor şi Patrimoniului Naţional, Fundaţia Bill&Melinda Gates, Fundaţia EOS (Educating for an Open Society), ANBPR (Asociaţia Naţională a Bibliotecarilor şi Bibliotecilor Publice din România) şi bibliotecile publice româneşti.

Prin intermediul programului, 1600 de biblioteci publice din România vor primi calculatoare pentru accesul publicului la Internet, în mod gratuit.

La nivelul judeţului Arad, oraşul Sântana s-a numărat printre cei 13 solicitanţi şi beneficiari finali ai acestui program, astăzi, 16.12.2010, realizându-se la Sântana cea de-a 8 lansare oficială a programului la nivel judeţean. Obiectivul programului la nivelul oraşului Sântana a constat în asigurarea accesului gratuit la Internet pentru întreaga comunitate, prin intermediul unei tehnologii informaţionale moderne şi eficiente.

Evenimentul de lansare a programului a avut loc la sediul Biblionet Sântana, situat pe strada Muncii nr.117-119 (Kappes) şi s-a bucurat de prezenţa a numeroase personalităţi reprezentative la nivel judeţean şi local, precum: domnul Florin Didilescu, directorul Bibliotecii Judeţene ’’A.D.Xenopol’’, Părintele Protopop al Arhiepiscopiei Ortodoxe Arad, Breda Nicolae, Enache Viorel-Primar al oraşului Sântana, Scărlătescu Mihai-viceprimar al oraşului Sântana, Enache Viorica-director al Şcolii Generale Nr.2, Honiges Ana-director al Grupului Şcolar ’’Sfânta Ana’’ Sântana, Morgoş Marinela-bibliotecar al oraşului Sântana, Alexandru Victoria-fost bibliotecar al oraşului, alături de diferite cadre didactice de pe raza oraşului Sântana şi Caporal Alexa: prof. Scărlătescu Cornelia, prof. Ciorna Mihaela, prof. Creţ Daniela, inst. Chandler Daniela, prof. Garjitzky Mirco, prof. Mişcoi Gh. Livius, inst. Neamţ Petru precum şi alţi invitaţi la nivel local.

În încheierea evenimentului, clasa a IV-a a Grupului Şcolar ’’Sfânta Ana’’ Sântana, pregătită de inst. Chandler Daniela, a susţinut reprezentaţia scenică intitulată ’’ Fetiţa cu chibrituri’’, momentul artistic fiind foarte apreciat de publicul prezent.

Programul de lucru cu publicul este următorul:

luni: 08:30-16:30
marti: 08:00-16:00