„Degustarea cârnaţilor bănăţeni - Worschkoschtprob”

Publicat 6 Februarie 2014

Redactorii săptămânalului de limbă germană „Banater Zeitung” au organi­zat joi, 30 ianuarie 2014, „Degustarea cârna­ţilor bănăţeni - Worschkoschtprob”, sărbătoare cu o tradiţie de câteva de­cenii pentru minoritatea germană din Banat, şi nu numai. Degustarea a avut loc în sala festivă a Liceului Tehnologic din Sântana. Parteneri ai evenimentu­lui au fost: Primăria Oraşului Sântana şi Forumul Democratic al Germanilor din Sântana, cu sprijinul HOG Sânta­na, instituţiile de învăţământ din oraş şi Clubul Economic Româno-Ger­man, DRW Arad, prin filiala sa locală.

A fost o premieră pentru județul Arad, ediția din acest an desfășurându-se pentru prima dată în județul nos­tru. Degustarea s-a desfășurat sub forma unui concurs pe două secțiuni: pentru producătorii privaţi (cârnaţi făcuţi în propria gospodărie pentru consumul propriu) şi pentru firme­le producătoare de mezeluri (cârnaţi produşi pentru comerţ). Concursul a fost destul de animat, la secțiunea pen­tru producătorii privați participând 31 de concurenți iar la secțiunea comerț, numărul concurenților fiind 24.

Am avut bucuria de a vedea pe po­dium la secțiunea producători privați și gospodari din Sântana: Socaciu Eri­ka - loc I; Höniges Meihard și Raab Lukas- ambii clasându-se pe locul II; iar pe locul III s-au clasat Gelts Oswald și Toma Gheorghe.

Evenimentul a fost unul de anvergură, bucurându-se de prezența mai multor oficialități. Primarul Daniel Tomuța i-a avut alături cu această ocazie pe con­sulul Germaniei la Timișoara, dom­nul Rolf Maruhn, deputatul Dorel Căprar, senatorul Ioan Cristina, sena­torul Constantin Traian Igaș, directori de societățiu comerciale de pe raza localității, precum și alți invitați, atât din Arad cât și din alte județe.

Nu putem încheia această scurtă pre­zentare fără a aminti prestația muzica­lă deosebită pe care a a avut-o fanfara „Lambert Steiner” din Sântana, care împreună cu ansamblul Busuiocul, grupul vocal școlar pregătit de doamna Raab Melania, precum și grupul de dansa­tori al secției germane (cls. I-IV), au întreținut atmosfe­ra de sărbătoare pe tot par­cursul desfășurării concur­sului.

CLICK AICI PENTRU A VIZUALIZA GALERIA FOTO!