Cupa "Unirea" Sântana - ediţia I

Publicat 10 Ianuarie 2013

Sâmbătă, 05 ianuarie 2013, în sala de sport din oraşul Sântana a avut loc prima ediţie a Cupei Unirea la fotbal, pentru jucători născuţi în anul 2001 sau mai mici.

Au fost prezente opt echipe repartizate în două grupe (grupa A şi grupa B). În semifinale s-au calificat primele două echipe câştigătoare din fiecare grupă iar celelalte au disputat jocuri de clasament.

Competiţia s-a desfăşurat după cum urmează:

Grupa A: Unirea Sântana, Şoimii Pâncota, CS Vladimirescu, LPS Arad

Grupa B: CS Ineu, Şiriana Şiria, FC UTA şi Şoimii Şimand

Semifinale: LPS – Şimand 2-0 şi Vladimirescu – UTA 0-5

Jocuri de clasament: Sântana – Şiria 3-1 (locul VII-VIII); Pâncota – Ineu 0-1 (locul V-VI); Şimand – Vladimirescu 0-1 (locul III-IV); LPS – UTA 0-5 (finala).

Premii speciale:Ahmet Ekmekci (LPS Arad) – cel mai bun jucător; Rafael Zamfir (UTA) – cel mai bun portar.

De organizarea acestui turneu s-a ocupat atât Clubul Sportiv “Unirea” Sântana reprezentat de preşedintele acestuia, dl. Cătălin Puia, cât şi Primăria şi Consiliul Local al localităţii. Festivitatea de premiere a fost oficiată de către primarul oraşului, dl. Daniel Tomuţa, care a oferit diplome echipelor participante.

La această festivitate au mai participat şi dl. prof. Cornel Gligor, viceprimarul oraşului şi Flavius Domide, fost mare fotbalist al Aradului.

Preşedintele Clubul Sportiv “Unirea”, Cătălin Puia, le mulţumeşte tuturor pentru sprijinul acordat.

PENTRU A VIZUALIZA GALERIA FOTO CLICK AICI!