1 Decembrie 2012

1 Decembrie 2012

La mulţi ani, România!

La mulţi ani, Sântana!

La 1 decembrie 2012, Sântana a îmbrăcat haine de sărbătoare . Incă de la primele ore ale zilei, Primăria Oraşului Sântana s-a pregătit de sărbătoare, participanţii cu steguleţe în mână, cocarde în piept şi port tradiţional local prin participarea ansamblului folcloric “Busuiocul”, au salutat arborarea drapelului naţional în interpretarea orchestrei de fanfară a Bisericii Penticostale Peniel sub bagheta profesorului Dan Miculiţ. Primarul Sântanei, domnul Daniel Sorin Tomuţa, alături de viceprimarul Cornel Gligor şi secretarul Viorica Sas, au salutat invitaţii şi participanţii prezenţi la eveniment,  după care domnul  profesor Ioan Brad a spus câteva cuvinte despre semnificaţia zilei de 1 decembrie. A urmat un program de cântece şi poezii patriotice în interpretarea corului Bisericii Ortodoxe din Caporal Alexa sub conducerea preotului Mariş Gabriel, corul şcolilor din Sântana coordonat de doamna profesoară Amalia Leucuţa şi un grup de copii de la secţia de teatru a Clubului copiilor Sântana coordonaţi de doamna profesoară Diana Blîndu . Programul zilei  a continuat cu un frumos moment artistic de cântece si dansuri populare în interpretarea ansamblului folcloric “Cununiţa” U.V.V.G. Sântana Arad, a interpreţilor Monica Groza, Marius Aştefănoaie şi a grupului “Ineuanii” sub conducerea muzicală a domnului Ghiţă Rotaru. La încheierea programului artistic toţi participanţii s-au prins în hora, după care s-a organizat o paradă până la monumentul eroilor din Comlăuş. Acolo a avut loc o slujbă de comemorare,  ţinută de preoţii Porcolean Nicolae, Rădulescu Nicolae, Dobreanu Eftimie, Crainic Ioan şi Crainic Adrian. Programul zilei s-a încheiat cu depuneri de coroane la monumentul eroilor, la care au participat următoarele instituţii: Primăria, Consiliul local, Poliţia, Jandarmeria, APIA, Pompierii, Partidele politice , unităţile de învăţământ, Clubul Sportiv “Unirea Sântana”, trupa de gimnastică “Aerobic Step”, precum şi veteranii de război şi mulţi alţii. Primăria Oraşului Sântana multumeşte tuturor participanţilor la eveniment  şi speră ca pe viitor numărul de participanţi la astfel de evenimente să fie cât mai mare.

Inspector asistent

Rozalia Mariana Paşca

Pentru a vizualiza galeria foto click aici.