Miercuri 19 Iunie 2019 - 23:12 Avem 13 vizitatori online

Dată publicare/modificare: 23.02.2010

Fasching la Şcoala Generală ”Sfânta Ana” Sântana
16 februarie 2010

Cu ocazia manifestării tradiţionale germane Fasching, păstrată de secţia germană a şcolii noastre, în şcoală s-au derulat evenimente importante:

- vizita delegaţiei de cadre didactice din Elek – Ungaria, de la Şcoala Dr.Meste György Általános Iskola, delegaţie condusă de domnul director Pelle Laszlo şi domnul primar Pluhár László. Programul acestei vizite a cuprins schimburi la nivel didactic şi managerial, prezentarea proiectului european „7 Countries, 8 Stories”, vizita la EKR Sântana. Delegaţia a fost primită la primărie de către domnul primar- profesor Viorel Enache şi domnul viceprimar – profesor Mihai Scărlătescu.

- carnavalul Fasching, la care au participat peste 100 de elevi mascaţi, ce au prezentat un program cultural specific în limba germană, pregătit prin grija doamnelor învăţătoare de la secţia germană (Regine Weisenburger, Astrid Weber, Hermine Reinholz, Terezia Höniges) şi a doamnei Melania Raab, profesor de limba germană maternă. Buna dispoziţie pentru copii, părinţi şi reprezentanţi ai comunităţii locale a fost susţinută prin muzică şi dans.

- adunarea de fonduri pentru copiii din Haiti, prin tombola organizată la Fasching, precum şi prin colectarea care s-a realizat în rândul elevilor şi cadrelor didactice.

Organizarea acestui eveniment s-a realizat cu sprijinul Primăriei Sântana, personal a domnului primar – profesor Viorel Enache. Evenimentul a fost diseminat prin Televiziunea Română, Radio Timişoara în limba germană şi prin ARADON.

Director
Prof. Dr. ANA HÖNIGES