Vineri 20 Septembrie 2019 - 22:05 Avem 16 vizitatori online

„EVS Express”-proiect de voluntariat iniţiat de Asociaţia Millennium Center Arad în parteneriat cu Primăria oraşului Sântana, în cadrul programului ''Tineret în Acţiune'', acţiunea 2-''Serviciul European de Voluntariat”

Dată publicare/modificare: 01.02.2010

În perioada 01.09.2009-31.03.2010, Asociaţia Millennium Center din Arad, în parteneriat cu Primăria oraşului Sântana, implementează proiectul de voluntariat „EVS Express”, proiect din cadrul programului „Tineret în Acţiune”, actiunea 2- „Serviciul european de voluntariat”.

Acest proiect constă în efectuarea de stagii de voluntariat de câte şapte luni de către tineri voluntari din diferite ţări din Uniunea Europeană. Pe durata acestor stagii, voluntarii desfăşoară o serie de activităţi în comunitatea locală, în parteneriat cu şcoli, primărie şi alte instituţii publice.

În prezent, în comunitatea noastră îşi desfăşoară activitatea trei tineri voluntari din Lituania şi Letonia.

Activităţile lor principale constau în:

• Redactarea unei publicaţii locale privind stadiul de realizare a activităţilor voluntarilor în comunitate, evenimentele culturale cele mai importante de pe raza oraşului, o rubrică cu jocuri dedicată copiilor, informaţii despre programele pentru tineret, etc. ( voluntar responsabil activitate - Rulle Zane, Letonia)
  • Realizarea unor campanii în şcoli şi diferite instituţii de pe raza oraşului privind combaterea consumului de tutun. ( voluntar responsabil activitate - Rulle Zane- Letonia)
  • Redactarea unei publicaţii care să conţină jocuri pentru copii, activităţi care să stimuleze creativitatea copiilor şi să dezvolte abilităţile practice ale copiilor ( voluntar responsabil activitate - Kiskyte Alina - Lituania)
  • Pregătirea unei piese de teatru în limba engleză împreună cu un grup de elevi ai Şcolii Generale nr. 2 Sântana. ( voluntari responsabili activitate - Kiskyte Alina - Lituania şi Smits Reinis - Letonia, cu sprijinul direct al prof. de limba engleza Guler Cristina şi al facilitatorului local )
  • Pregătirea unei piese de teatru în limba română împreună cu elevi ai clubului copiilor Sântana. ( voluntar responsabil activitate - Smits Reinis - Letonia, cu sprijinul direct al prof. Blându Diana şi al facilitatorului local )
  • Diverse activităţi desfăşurate de voluntari împreună cu copiii de la Casa de Copii SOS nr.8, activităţi axate în principal pe educaţia non-formală, stimularea creativităţii şi a abilităţilor practice
  • Ore de limba româna pentru voluntari, susţinute de prof. Guler Cristina.

Coordonator proiect : Sorin Victor Roman, Asociaţia Millennium Center Arad

Echipa locală de proiect:

Facilitator local: Mişcoi Ana-Cristina, insp. asist. Primăria oraşului Sântana

Mentori : Costea Mariana- personal administrativ Casa de Copii SOS nr. 8, Guler Cristina- profesor limba engleză, Şcoala Generală nr. 2 Sântana

Profesor Limba Română: Guler Cristina

Descarca - Publicatie Locala - Nr.1