Vineri 20 Septembrie 2019 - 22:06 Avem 16 vizitatori online

Un vis devenit realitate

Dată publicare/modificare: 14.01.2010

Sântana, deşi a devenit oraş în decembrie 2003 şi în tot acest timp a avut o activitate culturală intensă, totuşi nu dispunea de o Casă de Cultură la fel ca alte oraşe din judeţ, mai ales că cele două cămine culturale au fost notificate pentru revendicare. În rezolvarea acestei probleme a apărut o soluţie prin „Programul prioritar naţional pentru proiectarea, construirea şi dotarea de sedii pentru aşezăminte culturale din mediul rural şi mic urban”, Program la care Primăria Sântana a depus o cerere de finanţare în data de 02.08.2007.

Proiectul „Construcţie Casă de Cultură a oraşului Sântana” a fost aprobat în anul 2009 şi cuprins în lista de finanţare pentru anul 2010. În prezent este finalizat proiectul tehnic, urmând ca în viitorul apropiat să fie organizată procedura de achiziţii publice de către Compania Naţională de Investiţii pentru construirea acestui aşezământ cultural din oraşul nostru.

Parteneri în cadrul acestui proiect sunt Centrul Cultural Judeţean Arad şi instituţiile de învăţământ de pe raza localităţii.

Locaţia stabilită de Consiliul Local Sântana pentru construcţia Casei de Cultură, conform HCL nr. 111/17.07.2007 este în noul centru civic al oraşului, lângă amfiteatrul în aer liber şi actualul sediu al Primăriei, în imediata apropiere a intersecţiei DJ791 şi DJ792.

Descarca document