Joi 27 Iulie 2017 - 09:45 Avem 7 vizitatori online

Reabilitarea unui corp de clădire a Liceului Tehnologic Sântana, județul Arad

Dată publicare/modificare: 11.02.2015

Unitatea Administrativ Teritorială Orașul Sântana derulează, începând cu data de 17 decembrie 2014, proiectul „Reabilitare imobil Liceul Tehnologic Sântana, județul Arad”, proiect care beneficiază de finanțare nerambursabilă acordată în cadrul Axei prioritare 3 „Îmbunătățirea infrastructurii sociale” și a Domeniului Major de Intervenție 3.4 „Reabilitarea, modernizarea, dezvoltarea și echiparea infrastructurii educaționale preuniversitare, universitare și a infrastructurii pentru formare profesională continuă” al Regio – Programul Operațional Regional (Regio-POR).

Contractul de finanțare nerambursabilă este încheiat între Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice prin Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest -în calitate de Organism Intermediar pentru Programul Operațional Regional 2007-2013 și Primarul Orașului Sântana, durata contractului fiind de 12 luni.

Investițiile  prevăzute a se realiza vor consta în lucrări de reabilitare a 918 mp învelitoare din țiglă, 695 mp termoizolație pereți și soclu, inlocuire uși interioare și parchet deteriorat, zugrăveli lavabile interioare și exterioare la corpul de clădire în care funcționează săli de clasă și internatul Liceului Tehnologic Sântana.

Aceste investiții au ca scop asigurarea infrastructurii pentru servicii educaționale de calitate ce va conduce la o pregătire profesională corespunzătoare standardelor europene și care va permite o inserție socio-profesională rapidă și eficientă atât pe piața națională cât și pe cea europeană.

La finalizarea acestui proiect, peste 500 de elevi vor beneficia de infrastructura de învățământ reabilitată.

Valoarea totală a proiectului este de 615.963,08 de lei iar valoarea finanțării nerambursabile este de 558.450,10 de lei.