Miercuri 19 Iunie 2019 - 23:16 Avem 12 vizitatori online

Finalul proiectului "Sântana- Cetate culturală a judeţului Arad"

Dată publicare/modificare: 19.03.2010

COMUNICAT DE PRESĂ

Octombrie 2009 – martie 2010, perioada în care oraşul Sântana a împlinit proiectul Consiliului Judeţean / Centrul Cultural Judeţean: “Cetate culturală a judeţului Arad” !

În această perioadă viaţa culturală a oraşului Sântana a fost animată săptămînal de spectacole, concerte, expoziţii la care şi-au dat concursul instituţii de prestigiu ale municipiului şi judeţului Arad: Filarmonica de Stat, Teatrul de Stat, Teatrul de Marionete, Foto Club Arad, Palatul Copiilor, Ansambul Folcloric Bucuiocul, etc. S-au creat astfel premisele stimulării vieţii culturale sântănene, au fost atraşi copii şi tineri, s-au afirmat talente în devenire şi au confirmat valoric formaţii şi artişti locali. În acelaşi timp baza materială a culturii sântănene s-a îmbogăţit considerabil prin investiţiile făcute în costume populare, instrumente şi recuzită de către formaţiile şi ansamblurile locale, prin sala de spectacol şi proiectul de Casă de cultură pregătit de administraţia locală.

Acum, la final de proiect, Sântana este pregătită să îşi promoveze potenţialul şi valorile culturale prin participarea la emisiunea “Seara favorită” a postului de televiziune FAVORIT din Bucureşti, televiziune care transmite la nivel naţional şi internaţional. Sântana va fi reprezentată de Ansamblul Folcloric Busuiocul, condus de renumitul instrumentist Ilie Paşca. Alături de soliştii locali Paula Paşca, Liliana Cosma, Lucian Crişan, Pavel Cighirean, Georgiana Lipovan, Adelin Paşca va evolua grupul de dansatori ai Ansamblului Busuiocul. Cu toţii vor fi susţinuţi de artişti de renume, invitaţi ai Ansamblului Busuiocul, cum ar fi: Vasile Conea, Ştefan Muntenaş, Mihai Săndel, Liuţ Dan, Andreea Voica, Mirela Mănescu, Năstăcuţa Iuga. Aşadar, Marţi 23 martie, începînd cu ora 19:00, pe parcursul a trei ore, Sântana îşi va prezenta valorile culturale la nivel naţional şi internaţional.

Încununarea celor şase luni de efervescenţă culturală stimulate de proiectul “Sântana cetate culturală a judeţului Arad” va avea loc cu ocazia spectacolului final din data de 4 aprilie 2010, în Sfânta zi de Paşte, începînd cu orele 16:00.

PRIMAR                                                                                          ANSAMBLUL FOLCLORIC BUSUIOCUL
prof. Viorel Enache                                                                          Ilie Paşca